A rendszeres testmozgásnak komoly egészségmegőrző szerepe van minden életkorban. Azonban azt is látnunk kell, hogy sokaknak nehéz a rendszeres aktív mozgás, izületi, koordinációs vagy motivációs nehézségek miatt.
Erre jelenthet megoldást a napi séta. Könnyű elkezdeni, nincs eszközigénye, nem igényel edzettségi szintet és számos bizonyított egészségügyi hatással rendelkezik.
Röviden sorra vesszük a legfontosabb egészségügyi előnyöket és azokat a jó gyakorlatokat, melyek segítenek Neked, hogy ez az egészséges szokás a lehető legjobban tudjon támogatni.
Motiváljanak minket a sétának az egészségügyi előnyei:
Az Exeteri Egyetem két tanulmánya megállapította, hogy egy 15 perces séta megfékezi a csokoládé utáni vágyat, és még a stresszes helyzetekben is csökkentheti az elfogyasztott csokoládé mennyiségét. A legújabb kutatások pedig megerősítik, hogy a gyaloglás csökkentheti a nassolás utáni sóvárgást, így a különféle cukros ételek fogyasztását.
Fizikai teljesítményünk növekszik. A gyaloglásnak ízületvédő szerepe van. Emellett csökkenti az ízületi fájdalmakat.
Segíti a keringési és emésztőrendszert.
Kutatások igazolják, hogy a rendszeres mozgásnak daganatmegelőző szerepe is van.
Immunrendszerünk erősödik, így hatékonyabban tud védekezni a vírusok, baktériumok ellen.
Időskori izomvesztés lassul. Csontritkulás kockázata a gyaloglók között csökken.
Ha csináljuk, törekedjünk a legjobbra:
Ajánlott minden nap 10 000 lépést megtenni. Ez az ideális táv.
Kényelmes ruházat, kényelmes cipő viselése segít a komfortérzet megőrzésében.
Időpontnak válasszunk olyat, amikor nincs nagy forgalom, hogy kikapcsolódás legyen a séta.
Ha hajlamosak vagyunk ebéd után szunyókálni, de rosszul alszunk éjjel, akkor ebéd után inkább sétáljunk. Ez külön jót tesz az emésztésnek és a vércukorszintünknek.
Mozgásunkat, tartásunkat és hatékonyságunkat segíthetjük gyalogló botokkal (nordic walking bot)
Ha támogat minket, mérjük a megtett mennyiséget, ez motiválhat. Plusz, így tudatosan tudjuk növelni a távolságokat. Erre alkalmas a lépésszámláló óra vagy egy térkép is.
Ha már rendszeresen sétálunk váltakoztassuk a gyaloglásunk sebességét. Gyors és normál periódusokat tartsunk. Például 1 utcahossz gyorsabb tempóban, majd 2 utcahossz lassabb tempóban.
Mindig vigyünk magunkkal vizet és telefont.
Ha monotonnak érezzük a sétát, akkor hallgathatunk zenét, rádiót, de érdemes időközönként a helyszínt is változtatni.
Tájékozódjunk, hogy van-e a környezetünkben csoportos gyaloglóklub.
A legegyszerűbb de hatékonyságában remek mozgási forma a gyaloglás. Minden 65 év felettinek ajánlom. Ha szeretnél csoportosan gyalogolni, itt tudsz utánanézni, hogy a közeledben hol van erre lehetőség: